Neljas toiduklubi peeti Mooste Veskiteatris ja kulpi liigutas Kaire Mets. Menüüs oli midagi kevadist, midagi põlvamaist ja midagi laiast maailmast, nagu ikka.
Aperitiiviks maitsti Bornholmi saarelt pärit Vingarden Lille Gadegard'is villitud punasesõstra vahuveini. Entusiastlik veinimeister peab oma uhkuseks ikka viinamarjakasvatust ja -veine ning villib ka kangemat kraami, kui olgem ausad, eks see ole rohkem eksootika. Loe ka http://www.lillegadegaard.dk See-eest punasesõstravein maitses päris hää.
Ja toidu maitsmine võis alata. Laua ümber oli seekord 15 tänulikku sööjat ning retseptides toodud toidukogustest peaaegu jagus.
EELROOG
Kevadine redisesalat
värskeid rediseid 1 kg
värsket kurki 1 kg
10 keedetud muna
igasugu rohelisi salatilisi (lehtsalat, frisee, rukola, noored naadilehed) niipalju kui hea tundub
Salat tuleb pesta ja kuivatada (Evelyn andis väga hea käteräti sees keerutamise nipi!) ning peenemaks rebida, lisada veeranditeks lõigatud redis ning kurgi- ja munasektorid. Pisut sidrunimahla, oliiviõli ja näpuotsatäis soola teeb salatile ainult head. Ja loomulikult soputa salat kausis sassi.
Kastmeks sega kokku 500 g hapukoort, 1 tops Nopri Talumeieri küüslaugukreemi ja 2 spl. Felixi teralist sinepit. Maitsestada väikse maitserohelisega ja peenemaks hakitud kapparitega. Minu arvates on kastet etem eraldi pakkuda - kes tahab, see lisab oma maitse järgi.
TEINE EELROOG
Värsked tagliatelled tomatikastme ja kalapallidega
Tagliatellede jaoks läheb vaja
600 g durum-nisujahu
6 muna
veidike soola ja vajadusel vett.
Kalla jahu hunnikusse ja õõnesta hunniku keskele kraater. Sinna löö lahti munad (kodumunad on ikka kollasemad ja paremad) ja näputäis soola, ning hakka kahvliga vaikselt mune kloppima, ikka jahusemaks ja jahusemaks. Kui enam ei saa, võta appi käed ja sega kuni saad tugeva taignapalli. Kui tainas on liig kuiv ja kokku ei hakka, pead lisama veidi vett. Kui sul on suured munad ning on oht et tainas jääb pehme, siis soputa jahu juurde. Valmis tainapall pane ca 30 minutiks külmkappi rahunema ning siis asu rullima. Kui Sul on olemas pastarull, käib kõik lihtsalt ja valutult. Käsitsi taignarulliga toimetamine võiv aga lausa väsitav olla. Aga peamine on see, et saaksid paari millimeetrided taignaplaadid, millest omakorda ribad saab lõigata. Ja ongi värske pasta valmis. See keeb vaid paari minutiga pehmeks ja on maitsev ka vaid hea oliiviõliga.
Kalapallide jaoks läheb vaja
1 forellifilee - ilma nahata ja kõik luud-kondid välja korjatud
3-4 viilu saia (leota piimas või vees)
1-2 muna
soola ja valget pipart
tilk oliiviõli pintseldamiseks.
Tükelda kala väiksemateks paladeks ja pane hakkurisse, lisa samasse leotatud sai, munad ja sool-pipar ning haki kõik koos taignaks. Muidugi võib kalahakklihast frikadellid vormida ja pannil õlis praadida, kuid mina panin pallid ahjuplaadile, pintseldasin õliga üle ning pistsin ca 180 kraadisesse ahju küpsema.
Tomatikastme keedab iga endast lugupidav itaallane ikka ise ja selle maitse on pastast vaat et olulisemgi. Kastme jaoks vajad:
2 suurt purki (800 g) kooritud tomateid omas mahlas
4 küüslauguküünt
1-2 tšillikauna
tubli sorts oliiviõli
klaasitäis või kaks valget veini
maitseks basiilikut, liivateed, tüümiani, soola, suhkrut
Laiapõhjalisse potti vala oliiviõli ning tükeldatud küüslauk ja tšilli (värske kaun on kangem, seda kulub vähem). Kuumuta maitseviljad läbi ning kui head aroomid on üleval, siis lisa vein. Lase pann uuesti naerma ja keeda veinist mulinaga alkohol välja. Siis on paras aeg lisada tomatikonserv, maitseroheline ja sool-suhkur. Kaste peab madalal tulel vaikselt podisema vaat et 45 minutit, kuni tomat on lagunenud, maitsed ühtlustunud hapu-magus-soolane-vürtsikas tasakaalus.
"Sööja peab ootama pastat, mitte pasta sööjat" on lihtne reegel. Seega kui tomatikaste on valmis ja kalapallid küpsed, pasta keenud, siis tuleks nad kõik kiiresti kokku segada ning kohe serveerida. Kastmes ligunemine ei tee toidule head!
PEAROOG
Pajaroog Imre Soka moodi
1 kg Vastse-Kuuste lambasooles lihavorstikesi (ainult Vastse-Kuuste vorst on piisavalt lihalik ja sünnib süüa)
1 kg puhastatud ja ca 1 cm paksusteks kangideks lõigatud porgandit ja kaalikat
4 paprikat peenemateks sektoriteks lõigatud
2 punast sibulat, samuti sektoriteks
3 spl palsamiveiniäädikat
samapalju oliiviõli
1 spl fariinisuhkrut
1 tl soola
maitseürte (tüümian, rosmariin)
teryaki kastet glasuurimiseks
Pajaroa idee on pärit kommimeister Imrelt, kuid eks seda retsepti ole ikka vürtsikamaks kohandatud. Laota köögivili ahjupannile ning nõruta üle palsamiveiniäädikast, õlist, soolast-suhkrust ning maitseürtidest segatud kastmega. Kaste peaks köögivilju kastma ja panni põhjalegi jääma. Aga seda võid täiendada ja törtsu veiniga (või veega), peaasi, et niiskust jaguks. Pane köögiviljad nii 200 kraadi juures 30 minutiks ahju küpsema. Siis on aeg köögiviljade peale laotada ka vorstid, ning pista veel ahju. Vorst peaks küps olema ca 20 minuti pärast. Käi ja kontrolli, kuidas neil läheb. Kui juba peaaegu paistab, siis on aeg otsida teryaki kastme pudel ja pintseldada seda vorstidele glasuuriks peale. Veel natuke kuuma ning kui lõhnad eriti isuäratavaks on muutunud ning vorstidel pruuni koorikut näha, siis on panniroog küps.
DESSERT
Rabarberi-kohupiimakook vahukoore ja maasikatega
500 g muretainast (võist, jahust, suhkrust ja munadest)
4 rabarberivart, kooritud, tükeldatud
120 g suhkrut
500 g kohupiimakreemi
3 muna
maitseks sidrunikoort ja vanillisuhkrut
Vooderda muretaignaga 28 cm pirukavormi põhi ja ääred ning küpseta 180 kraadi juures ca 10 minutit, kuni põhi on kollakas ka küps. Et küpsemise ajal muretaigna ääred maha ei vajuks, võib põhjale panna fooliumit ja kihi ube raskuseks.
Küpsenud koogipõhjale vala vähese suhkruga segatud rabarberitükid ning kõige katteks vahustatud kohupiimakreemi-munade-suhkru-vanillisuhkru ja sidrunikoore segu. Küpseta kooki 150 kraadises ahjus ca 30 minutit, kuni kohupiimakate on küps. Hea on, kui kook saaks rahulikult jahtuda, siis ei vaju ta nii kokku.
Serveeri vahukoore ja maasikatega.
No comments:
Post a Comment